• O projekte

• Dňa 6.6.2017 zasadala riadiaca rada projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21 storočie a na svojom zasadnutí schválila zoznam škôl, ktoré budú vybavené IT Science laboratóriom. Zoznam podporených škôl a bližšie informácie o projekte nájdete na stránke http://www.itakademia.sk

Do projektu sa dostala aj naša škola. V priebehu nasledujúcich dní a týždňov budú školy postupne uzatvárať partnerstivá a spolupráce v rámci národného projektu.

Koordinátorkou projektu na škole je RNDr.Žaneta Baštová, MBA

IT ScienceLab – ZŠ bude vybavený

14ks – Tablet 1, 1ks – 3D AiO Printer/Scanner, 1ks – Codebug (classroom set), 7ks – Senzorová doska PicoBoard, 7ks – Doplnková súprava k robotickej stavebnici, 1ks – Pneumatické systémy – doplnková súprava, 1ks – IR ovládač k robotickej stavebnici, 7ks – IR senzor k robotickej stavebnici, 7ks – Napájací adaptér 4, 7ks – Robotická stavebnica , 1ks – Sada robotických autíčok, 1ks – Meteostanica 1, 1ks – Digitálna váha, 1ks – Digitálny mikroskop 1, 14ks – Preparačná súprava, 14ks – Vreckový USB mikroskop, 1ks – Refraktometer ručný na cukor, 1ks – Biokomora 250, 1ks – Dynamický vozíčkový systém (1,2m), 4ks – Interfejsová jednotka 1, 4ks – Interfejsová jednotka 2, 1ks – Laboratórne váhy USB, 4ks – Nerezový teplomer, 1ks – Senzor CO2 vo vzduchu , 1ks – Senzor elektrického napätia, 1ks – Senzor O2 vo vzduchu, 2ks – Senzor pH 1, 1ks – Senzor prúdu 1, 2ks – Senzor sily 1, 1ks – Senzor svetla, 2ks – Senzor tlaku plynu 1, 1ks – Ultrazvukový senzor vzdialenosti, 6ks – Tlačový materiál pre 3D, 4ks – Tyčinkový teplomer Amarell.

Konferencia projektu

V dňoch 29. november až 1. december sa uskutočnila konferencia pre učiteľov základných škôl zapojených do projektu vo Vysokých Tatrách(Tatranské Matliare, Hotel SOREA Hutník I. *), ktorú v rámci národného projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie realizovali:

- prijímateľ projektu – Centrum vedecko-technických informácií SR a jeho partneri: Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Univerzita Mateja Bella v Banskej Bystrici, Univerzita Konštantína Filozfa v Nitre.

Za našu školu sa zúčastnili: Mgr. Jaroslava Kuchárová, RNDr.Žaneta Baštová, MBA a PaedDr. Helena Štibelová, MBA. /viď fotoalbum/

Na konferencii boli odprezentované aktivity školy, ktoré sa realizujú pod vedením RNDr.Baštovej, MBA. Ako jedina škola na Slovensku učíme predmet Robotika s 2-hodinovou dotáciou v siedmom a ôsmom ročníku.

Závery – odkazy z konferencie Tatranské Matliare 29.11.-1.12.2018

1. Okrem overovateľov je potrebné do využívania metodík zapojiť ďalších (všetkých) učiteľov na škole, ktorí učia daný predmet.
          2. ZŠ Slanec ponuka model predmetu robotika v 7. a 8. ročníku v rámci ŠkVP pre všetky partnerské školy.
          3. Práca v dvojiciach, v skupinách podporuje bádanie.
          4. V metodikách je potenciál učenia hrou.
          5. Aj metodika, ktorá na prvý pohľad je „nepoužiteľná, nereálna“, môže mať inovatívny potenciál, treba to vyskúšať.
          6. Ak sa žiaci stretávajú s bádateľskou metódou aj na iných predmetoch, prejavuje sa to pozitívne v efektívnosti bádania.
          7. Metodiky sú naviazané na prax, žiaci vedia vysvetľovať javy okolo seba.
          8. Metodiky podporujú aj manuálne zručnosti.
          9. Žiaci majú radosť z objavovania, všetci žiaci v triede sa môžu zapojiť do objavovania.
          10. Bádateľská metóda má potenciál využívať a rozvíjať formatívne hodnotenie.
          11. Vzdelávanie učiteľov má veľký prínos pre efektívne využívanie metodík, učiteľ by sa určite mal vzdelávať celý život.
          12. Objavovanie je častokrát zo strany žiakov vnímané, že nejde o učenie sa (v tradičnom ponímaní). Toto vnímanie má silný motivačný náboj.

Naši učitelia overujú novovytvorené metodiky v jednotlivých ročníkoch:

Mgr. Slávka Breznaiová - overuje informatiku v 3.roč.

PaedDr. Helena Štibelová, MBA - overuje informatiku v 4.roč.

Mgr. Jaroslava Kuchárová - overuje chémiu a fyziku

RNDr. Žaneta Baštová, MBA - overuje matematiku a informatiku