• Nadpis

• Na Slovensku sa vďaka finančnej podpore Nadácie otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation od roku 2016 začal pilotne overovať v piatich materských  školách na Slovensku a to:

MŠ Rokycany, MŠ Spišská Nová Ves,  MŠ Lunik 9 Košice, ZŠ s MŠ Slanec a MŠ Varhaňovce.

Sú to školy, ktorých ŠkVP je zameraný na finančnú,  osobnostnú a sociálnu výchovu. Projekt sa stretol s pozitívnym hodnotením tak detí ako aj rodičov.

O projekte

Svet sa rýchlo mení a jeho princípy sú stále zložitejšie. Preto je oveľa dôležitejšie než kedykoľvek predtým, že deti získajú sociálne a finančné schopnosti s cieľom učiť sa, uspieť a posunúť sa v živote vyššie.

V mnohých krajinách deti a mladí ľudia nemajú vedomosti a zručnosti, aby sa aktívne podieľali a osvojovali si finančnú a sociálnu gramotnosť. Nezamestnanosť, pôžičky, exekúcie sú príčinou sociálnej chudoby v mnohých aj slovesných rodinách. Obmedzené pracovné príležitosti neumožňujú splácať dlhy. Aflatoun International Social - program finančného vzdelávania umožňuje eliminovať medzigeneračný kruh chudoby a nerovnosti a tým zmeniť závislosť na nezávislosť. Cieľom medzinárodného programu Aflatoun do  roku 2020 je posilniť sociálne a finančné vedomosti a zručnosti u všetkých mladých ľudí.

Na dosiahnutie tohto cieľa Aflatoun International stanovil tri strategické priority:

• sociálne a finančné vzdelávanie pre každé dieťa,
          • poskytnúť učiteľom kvalitné vzdelávacie a odborné programy,
          • zvýšiť úroveň sociálneho a finančného vzdelávania na svete.

Prvý cieľ sa zameriava na význam sociálnej a finančnej gramotnosti pri plnení udržateľného rozvoja strategických cieľov v súvislosti s presadzovaním na národnej i medzinárodnej úrovni prostredníctvom globálneho pohybu všetkých partnerov.

Druhý cieľ kladie dôraz na zlepšenie kvality existujúcich osnov, zabezpečenie jeho významu a účinnosti. Prepojiť ho s novými otázkami, ako je migrácia, klimatické zmeny, budovanie mieru, posilnenie roly ženy, zamestnanosť. Na splnenie cieľa potrebujú učitelia absolvovať  kvalitné a intenzívne školenie.

Tretím cieľom je snaha o zvýšenie sociálneho a finančného vzdelávania prostredníctvom vyškolených učiteľov. (www.aflatoun.org/)‎

Aflatoun

Aflatoun je postavička, ktorá deti sprevádza celým programom. Je to plamienok, hviezda, ohnivá guľa z vesmíru. Jej meno pochádza z Indie, kde ju deti pomenovali po dobrosrdečnej zábavnej postavičke. Aflatoun je tiež arabské meno pre Platóna, gréckeho filozofa, ktorý sa zaoberal otázkami  demokratickej spoločnosti. Aj preto už Aflatounovi  ostalo jeho meno.

Samotný program má päť modulov rozložených na celý školský rok, prípadne na dva roky podľa uváženia učiteľa.

1. TY, JA AAFLATOUN: Rozvoj kladného postoja k životu a osobnosti

2. JA A MOJA RODINA: Starostlivosť o ľudí, ktorých máme radi

3. JA A MOJI PRIATELIA: Pomáhame si navzájom

4. JA A OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ: Spolužitie a práca

5. JA A MOJE PENIAZE: Utrácame, šetríme a delíme sa                                                                                                                                                                                                           V každom module je niekoľko aktivít s obmenami pre šikovnejšie aj menej šikovné deti. V celej metodike je 192 aktivít zameraných na rozvíjanie finančnej a sociálnej gramotnosti v predprimárnom a v prvom ročníku primárneho vzdelávania. Uvediem úvodnú z nich.

• sociálne a finančné vzdelávanie pre každé dieťa,
          • poskytnúť učiteľom kvalitné vzdelávacie a odborné programy,
          • zvýšiť úroveň sociálneho a finančného vzdelávania na svete.

Vývoj programu

Program sa začal vyvíjať v roku 1991 v Indii a jeho cieľom bolo, aby sa bohaté a  chudobné deti navzájom dozvedeli o svete, v ktorom žijú.

V roku 2005 bol program upravený holandskou organizáciou a toto sociálne a   finančné vzdelávanie bolo overované v ďalších desiatich krajinách.

V súčasnej dobe je program rozšírený do viac než 100 krajín. Do Českej republiky sa dostal na základe spolupráce o.s.AISIS s holandským Generálnym sekretariátom Aflatoun a odtiaľ na  Slovensko. Českú verziu metodiky programu Aflatoun preložil a upravil slovenský tím pedagógov  na základe spolupráce Nadácie otvorenej Spoločnosti - Open Society Foundation s českou o.s.AISIS. Metodika má názov Osobnostné a finančné vzdelávanie pre materské školy.

Aflatoun

1. TY, JA AAFLATOUN: Rozvoj kladného postoja k životu a osobnosti

2. JA A MOJA RODINA: Starostlivosť o ľudí, ktorých máme radi

3. JA A MOJI PRIATELIA: Pomáhame si navzájom

4. JA A OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ: Spolužitie a práca

5. JA A MOJE PENIAZE: Utrácame, šetríme a delíme sa

Naši učitelia sa v rámci programu vzdelávali, konkrétne: Mgr. Lenka Kozáková, Lenka Kobzošová a PaedDr. Helena Štibelová.

Mgr. Lenka Kozáková a PaedDr. Helena Štibelová sa podieľali na tvorbe metodickej príručky pre predprimárne vzdelávanie, ktorá by sa mala dostať na každú školu. Snahou je realizácia prjektu na primárnom stupni školskej sústavy.