O projekte
Dňa 6.6.2017 zasadala riadiaca rada projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21 storočie a na svojom zasadnutí schválila zoznam škôl, ktoré budú vybavené IT Science laboratóriom. Zoznam podporených škôl a bližšie informácie o projekte nájdete na stránke http://www.itakademia.sk
Do projektu sa dostala aj naša škola. V priebehu nasledujúcich dní a týždňov budú školy postupne uzatvárať partnerstivá a spolupráce v rámci národného projektu.
Koordinátorkou projektu na škole je RNDr.Žaneta Baštová, MBA
IT ScienceLab – ZŠ bude vybavený
14ks – Tablet 1, 1ks – 3D AiO Printer/Scanner, 1ks – Codebug (classroom set), 7ks – Senzorová doska PicoBoard, 7ks – Doplnková súprava k robotickej stavebnici, 1ks – Pneumatické systémy – doplnková súprava, 1ks – IR ovládač k robotickej stavebnici, 7ks – IR senzor k robotickej stavebnici, 7ks – Napájací adaptér 4, 7ks – Robotická stavebnica , 1ks – Sada robotických autíčok, 1ks – Meteostanica 1, 1ks – Digitálna váha, 1ks – Digitálny mikroskop 1, 14ks – Preparačná súprava, 14ks – Vreckový USB mikroskop, 1ks – Refraktometer ručný na cukor, 1ks – Biokomora 250, 1ks – Dynamický vozíčkový systém (1,2m), 4ks – Interfejsová jednotka 1, 4ks – Interfejsová jednotka 2, 1ks – Laboratórne váhy USB, 4ks – Nerezový teplomer, 1ks – Senzor CO2 vo vzduchu , 1ks – Senzor elektrického napätia, 1ks – Senzor O2 vo vzduchu, 2ks – Senzor pH 1, 1ks – Senzor prúdu 1, 2ks – Senzor sily 1, 1ks – Senzor svetla, 2ks – Senzor tlaku plynu 1, 1ks – Ultrazvukový senzor vzdialenosti, 6ks – Tlačový materiál pre 3D, 4ks – Tyčinkový teplomer Amarell.
Konferencia projektu
V dňoch 29. november až 1. december sa uskutočnila konferencia pre učiteľov základných škôl zapojených do projektu vo Vysokých Tatrách(Tatranské Matliare, Hotel SOREA Hutník I. *), ktorú v rámci národného projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie realizovali:
- prijímateľ projektu – Centrum vedecko-technických informácií SR a jeho partneri: Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Univerzita Mateja Bella v Banskej Bystrici, Univerzita Konštantína Filozfa v Nitre.
Za našu školu sa zúčastnili: Mgr. Jaroslava Kuchárová, RNDr.Žaneta Baštová, MBA a PaedDr. Helena Štibelová, MBA. /viď fotoalbum/
Na konferencii boli odprezentované aktivity školy, ktoré sa realizujú pod vedením RNDr.Baštovej, MBA. Ako jedina škola na Slovensku učíme predmet Robotika s 2-hodinovou dotáciou v siedmom a ôsmom ročníku.
Závery – odkazy z konferencie Tatranské Matliare 29.11.-1.12.2018
- Okrem overovateľov je potrebné do využívania metodík zapojiť ďalších (všetkých) učiteľov na škole, ktorí učia daný predmet.
- ZŠ Slanec ponuka model predmetu robotika v 7. a 8. ročníku v rámci ŠkVP pre všetky partnerské školy.
- Práca v dvojiciach, v skupinách podporuje bádanie.
- V metodikách je potenciál učenia hrou.
- Aj metodika, ktorá na prvý pohľad je „nepoužiteľná, nereálna“, môže mať inovatívny potenciál, treba to vyskúšať.
- Ak sa žiaci stretávajú s bádateľskou metódou aj na iných predmetoch, prejavuje sa to pozitívne v efektívnosti bádania.
- Metodiky sú naviazané na prax, žiaci vedia vysvetľovať javy okolo seba.
- Metodiky podporujú aj manuálne zručnosti.
- Žiaci majú radosť z objavovania, všetci žiaci v triede sa môžu zapojiť do objavovania.
- Bádateľská metóda má potenciál využívať a rozvíjať formatívne hodnotenie.
- Vzdelávanie učiteľov má veľký prínos pre efektívne využívanie metodík, učiteľ by sa určite mal vzdelávať celý život.
- Objavovanie je častokrát zo strany žiakov vnímané, že nejde o učenie sa (v tradičnom ponímaní). Toto vnímanie má silný motivačný náboj.
Naši učitelia overujú novovytvorené metodiky v jednotlivých ročníkoch:
Mgr. Slávka Breznaiová - overuje informatiku v 3.roč.
PaedDr. Helena Štibelová, MBA - overuje informatiku v 4.roč.
Mgr. Jaroslava Kuchárová - overuje chémiu a fyziku
RNDr. Žaneta Baštová, MBA - overuje matematiku a informatiku