• PRISPOSOBENIE SA ZMENE KLÍMY – PREVENCIA POVODNÍ A SUCHA

• PROJEKT ÚSPEŠNE UKONČENÝ

„Adaptačné opatrenia na klimatické zmeny v okolí školy pod Slanským hradom“

Plagat.pdf

eeagrants-jpg                                      urad-vlady-sr-logo

Projekt schválený Úradom vlády Slovenskej republiky dňa 5. 5. 2014 a bol vyhodnotený ako druhý najlepší projekt v rámci Slovenska a prvý v rámci Košického kraja. Má názov "Adaptačné opatrenia na klimatické zmeny v okolí školy pod Slanským hradom" a je súčasťou vládneho programu Prispôsobenie sa zmene klímy - prevencia povodní a sucha. Financovaný je z Grantov EHP.

Podstata projektu spočíva:

- dažďová voda zo strechy budovy školy sa zvedie do jazierka, pri ktorom bude dažďová záhrada, liečivé byliny, vďaka čomu bude ovzdušie okolo školy zvlhčované

- plánujeme vysadiť zeleň, stromy, kríky okolo školy

- osadené budú lavičky

- ochranu životného prostredia budú učitelia implementovať v každom ročníku

- našu školu navštívi partnerska škola z Nórska

Bližšie info: www.vlada.gov.sk

Úvodná konferencia k národnému projektu „Adaptačné opatrenia na klimatické zmeny v okolí školy pod Slanským hradom“

Dňa 02. 10. 2014 sa v školskej klubovni konala úvodná konferencia k projektu “Adaptačné opatrenia na klimatické zmeny v okolí školy pod Slanským hradom“. Konferencie sa zúčastnili odborní zamestnanci Životného prostredia RNDr. Andrea Plačková, PhD. - odborný koordinátor projektu, Ing. Marián Zolovčík - odborný garant projektu, Ing. Štefan Tomáš - auditor projektu, Ing. Jozef Bela - starosta obce Slanec - partner projektu, pedagógovia ZŠ s MŠ Slanec, učitelia ZUŠ, členovia občianskych združení Pod hradom, Orešnica, Rada rodičovského združenia, zamestnanci zdravotného strediska Slanec a iní. Diskusie sa zúčastnili aj žiaci školy, ktorí sa budú podieľať na implementácii počas vyučovacieho procesu v rámci pedagógmi vytvorených učebných osnov.

Konferenciu otvorila p. riaditeľka PaedDr. Štibelová predstavením všetkých prítomných hostí. Partner z Nórska sa konferencie nezúčastnil. Prisľúbil účasť na aktivitách projektu a záverečnej konferencii.

V úvode sa predstavili naši žiaci navštevujúci ZUŠ krátkym kultúrnym programom. Po ňom nasledoval príhovor starostu obce, ktorý pomocou Power Pointovej prezentácie predstavil prítomným obec Slanec. Nasledovala Power Point prezentácia, ktorú poslali partneri z Nórska, v ktorej uviedli programovú oblasť, cieľ projektu, aktivity, ktoré budú prebiehať počas realizácie projektu a výsledok projektu. Prezentáciu odprezentovala Lucia Orosová v anglickom jazyku, v slovenskom jazyku Alexandra Urbanová. Odborný preklad z cudzieho jazyka pripravila Ing. M. Urbanová.

Celý projekt predstavila Ing. Andrea Plačková, PhD. - teoretickú časť, Ing. Štefan Tomáš - praktickú časť. RNDr. Baštová predstavila edukačný cieľ na základnej škole a očakávaný výsledok projektu.

V závere poďakovala riaditeľka školy p. PaedDr. Štibelová všetkým prítomným za účasť a zároveň ich pozvala na záverečnú konferenciu, ktorá sa uskutoční koncom šk. r. 2014/2015.